Jaké to tu je, obecné informace
Než jsem se dostala do Číny, trvalo to tedy cca 8 měsíců. Docela dlouho, ostatní přijatí (nejen z ČR) byli docela nervózní, protože ukončili svoji práci, byli bez příjmu, mně to bylo vcelku fuk, já si jela svůj eshop, užívala si volné dny, měla dost času, nevadilo mi to, nespěchala jsem na odlet. V Číně je normální, že všechno dlouho trvá.
Odlet byl 6.5. Praha – Peking, v Pekingu na letišti jsem potkala Mariu (Rumunsko), na hotelu jsme se seznámily s Laurou (Rumunsko), 7.5. odpoledne jsme měly pár hodin na návštěvu centra, ale byly jsme docela vyřízené, let Praha-Peking je necelých 10hodin + časový posun 6hodin tomu moc nepřidal. Společně jsme letěly Peking – Haikou 8.5., následující den dorazili další budoucí kolegové.
Celkem je nás 13, z ČR jsem tu jediná, ale aspoň tu nemohu kecat v češtině a je to dobrý pro zlepšení mojí angličtiny. Dále je tu 2x Rumunsko, 3x Itálie, 2x Rusko, 1x Kanada, 1x Thajsko, 1x Francie/Thajsko, 1x Polsko, 1x Korea. Takže jsme docela pěkný mix ☺ Myslím, že jsme se sešli dobrá skupina, rozumíme si, je tu jedna výjimka, ale všude se najde někdo, kdo je prostě trochu mimo 😀 není tu ale vyloženě někdo, kdo by ten kolektiv „kazil“.
První týden v Haikou jsme měli na papírování, v bance jsme si založily účet, u operátora čínské číslo, někteří z nás podstoupili zdravotní prohlídku (odběry krve, rtg plic, ekg, rozbor moči a stolice :D, sono břicha), měli jsme oficiální zahájení, vyzvedli jsme si uniformy, učebnice a tak dále, spousta zařizování. Také ale bylo dost volna na prozkoumání města (hotel byl přímo v centru, takže paráda).
12.5. jsme v Hainan Airlines budově podepsali smlouvu a od 13.5. jsme oficiální zaměstnanci Hainan Airlines.
14.5. Jsme se přestěhovali do jiného hotelu, který byl od centra Haikou vzdálen cca 25min cesty busem/taxíkem. Hotel opravdu krásný, s velkým bazénem, opravdu luxusní prostředí hned u pláže. Pokoje po jednom, hezky zařízené.
Naše vedoucí, zkrátka člověk, který nás má na starost, je 26letá Číňanka jmenující se Mandy (v překladu do AJ), létá několik let pro HNA, nyní jako purser (vedoucí kabiny), občas překládá do AJ i některé naše hodiny. Dělá pro nás maximum, pokud máme nějaký problém / otázky, vše ochotně řeší, poradí, pomůže.
V tomto hotelu jsme zahájili výcvik, z 95% pouze teorie, jako ve škole 🙂 servis, bezpečnost, nouzové situace a vybavení, evakuace, čínština, atd., mnoho „předmětů“. Většinou učitelé mluvili pouze čínsky a měli s sebou překladatele, nebo mluvili hodně špatně anglicky. Takže občas docela problém rozumět tomu, co nám vlastně chtějí sdělit 🙂 Výuka každý den 8/9 – 12h, oběd, pauza, pokračování 14-18h, večeře, kolem 22h už jsme měli být u sebe na pokoji, nedělat hluk (samozřejmě jsme se navštěvovali i po „večerce“ :-D. Mandy nás občas kontrolovala, zda jsme u sebe a všecko je OK, má to v popisu v práce. Máme za sebou už několik testů, například test z nebezpečného zboží na palubě, jak se zachovat v případě agresivního člověka / únosce na palubě, test z první části servisu, zkouška z první pomoci, test z první pomoci a celkově zdravotních problémů, které mohou na palubě nastat, dále zkouška z čínštiny. Možná jsem něco zapomněla, je toho již docela dost za námi a já si vše nepoznamenala.
Na zkoušce z čínštiny na nás čekalo náhodně vybraných 30 slovíček, 3 rozhovory, 10 vět, přečíst 15 pravidel společnosti, instruovat nouzový východ, hlášení o turbulenci. Nebyla to sranda, protože 9 lidí z naší skupiny vůbec neumělo čínsky ani pozdravit a během cca 5 dní výuky čínštiny jsme se museli naučit odborné výrazy apod. Ale dali jsme to 🙂 není to konec, nyní se musíme učit povely při evakuaci, musí být v čínštině i angličtině… A mnoho dalšího. Čínština je tu dost důležitá, i když budeme mezinárodní posádka. Kolegové Číňani se z 80% nedomluví v angličtině, takže nám nezbývá nic jiného, než mluvit čínsky. Ale proč ne, do budoucna to může být docela velké plus, ne mnoho lidí podle mě v ČR mluví čínsky, nevím, kam mě pak vítr zavane a co budu dělat, určitě se to někdy bude hodit.
26.6. jsme se stěhovali směr Sanya – zde budeme mít poslední část výcviku, převážně praxi, jak servisu, tak hlavně bezpečnostní věci. Celá skupina bydlíme v domě s apartmány po 2, já s Laurou jsme v posledním, tedy 12. patře – nejlepší výhled, nikdo nám nemůže dupat nad hlavou J kuchyň s obývákem, balkon / teráska, dvě ložnice, koupelna. Opět moc hezky zařízené. Zatím si nelezeme na nervy, když chce jedna z nás mít klid, tak si prostě zaleze do svého pokoje, občas to je dost potřeba, celý den od 7h ráno cca do 7-8h večer jsme celá skupina dohromady a člověk někdy potřebuje chvilku klidu.
Nejsme součástí města, jsme na menším ostrůvku, na který vede pouze jedna cesta přes most s bránou.
Zatím máme za sebou trochu teorie (bezpečnostní vybavení atd.) i praxe, byli jsme v letadle pro zkoušení nouzových situací, jsme rozděleni na 3 skupiny po 4/5 lidech, každý má svou pozici s různými povinnostmi. Trénovali jsme nouzové přistání na vodu/zem/do divočiny s časem max. 10minut a nad 10minut, ztrátu tlaku v kabině, různé druhy turbulence, mechanický problém při vzletu, zdravotní problém kapitána, kouř na palubě a tak dále, je toho mnoho a my musíme být připraveni na vše. Povely tedy v čínštině a angličtině a pokud něco ukazujeme, naznačujeme, vše musí být synchronizovaně. Ale tato část výcviku mě baví nejvíce, člověk alespoň nesedí celý den na židli a píše si poznámky jak ve škole.
Náš tým na evakuace, to nemusíme nosit uniformy, ale tyto krásné pohodlné červené overaly :))
Máme tu trochu přísnější pravidla, než v Haikou. Je tu mnoho dalších skupin na výcviku, my jsme tu zatím jediní cizinci, jinak jsou tu všichni Číňani. To je i důvod, proč nemůžeme nijak „vyčnívat“. Zde začínáme každý den v 8h ráno, dojíždíme na cca 20min vzdálenou univerzitu, takže vstávám většinou pár minut před 6h ráno, v 7.05 musíme být všichni venku před domem, seřadíme se a jdeme společně na snídani, v 7.35 odjíždíme. Na 12h se vracíme zpět na oběd a v 13.35 opět odjíždíme na odpolední „studium“, v 18h jsme zpět na večeři. 3x týdně máme povinné samostudium, většinou od 19-20h, všichni se sejdeme buď v učebně, která je minutku od našeho bydlení, učíme se otázky na testy, které nás čekají, nebo jsme venku a trénujeme povely jako skupina na evakuace. Pokud někam jdeme jako skupina, tak tedy vždy seřazeni, stejně tak i odcházíme. Potichu, každého pozdravit. Někdy si připadáme jak na vojně.
Dost lidí nás strašilo, že v Sanye je to hrůza. Bydlení nic moc, jídlo příšerné – nevím, kde to vzali. Ubytování je super, jídlo se dá jíst, ale není to jako v předchozím hotelu, to je pravda.
Dnes je 8.7., zítra mě čeká volný den, zatím jsme měli volno den po příjezdu a 3.7.
Požadavky na VZHLED, DOPLŇKY
Účes byl to nejhorší. Culík, síťka a zamotat do precizního drdolu. Pramen vlasů se nesmí přetáčet, musí to mít požadovaný tvar, nikde nesmí čouhat vlasy / babyhair, vše důkladně zlakované, ulízlé, pokud možno vytvořit efekt „vzduchu“ ve vlasech (haha, nejde.). Jedna sponka pod drdolem, maximálně dvě po stranách.
Makeup- zvýraznit obočí, stíny přírodní barvy (hnědá), černá linka, ne moc výrazné. Červená rtěnka, odstín Chinese red (ne moc tmavá, ne moc světlá, v knížce máme uvedené doporučené značky a odstíny). Samozřejmě makeup jako takový, tvářenka.
Červené nehty, barva opět červená – ne moc tmavá a ani né moc světlá. Délka nehtu nesmí přesáhnout 3mm od prstu. Jiné barvy laku, žádný lak, oloupaný lak – nepřichází v úvahu. Odlakovat nehty můžeme pouze na den volna (těch moc není).
Náušnice – bílé perly, max. průměr 6mm.
Hodinky – stříbrné nebo zlaté, řemínek max. šířky 1,5cm a ciferník max. 2,5cm, včetně čárek na minuty, žádné ozdoby apod.
K uniformě není povoleno nosit vlastní svetřík, kabelku a další doplňky, pouze to, co máme od společnosti a to i v době výcviku.
Požadavky jsou i pro muže, ale těmi se tu nebudu zdržovat (navíc to mají mnohem jednodušší, stačí jim několik minut na přípravu).
My jako budoucí mezinárodní posádka to máme jiné, než Číňani. Nemusíme platit výcvik, ubytování, jídlo, ba naopak, jsme placeni i po dobu výcviku. Číňani si musí výcvik hradit ze svých nákladů. Ubytování tu máme pouze po 2, oni myslím i po 6 lidech, sdílí i ložnici. Jsme jinak placeni i po skončení výcviku. Nevím, proč to tak je, ale je to divné, vytváří to pak mezi cizincem a Číňanem nesmyslné rozdíly, dost Číňanů má s námi problém jen kvůli tomuto. To ale není náš problém. Smlouvu jsme podepisovali na začátku výcviku, oni podepisují převážně až na konci výcviku po úspěšném absolvování.
_______________________________
Chtěla jsem něco málo napsat ještě celkově o lidech, jak to vypadá ve městě, obchody, ulice, jídlo, divné čínské zvyky… ale to až někdy příště. I tak je to docela dlouhá slohovka.
Neřeším spisovné vyjadřovaní, gramatické chyby z 95% nedělám, snad nepíšu úplně jako pako :-))
Pokud jste to dočetli až sem, tak máte můj obdiv!
Příští článek co nejdříve to bude možné.
See you! I. ♥
na závěr koláž, kterou jsem si vytvořila k 2 měsícům v Číně 🙂